W roli głównej - Mozzarella di bufala

Zaktualizowano: 16 cze 2018

Historii i spekulacji pisanych o zaraniach mozzarelli jest co nie miara. O tym jak bawoły migrowały po globie, żeby w końcu trafić do Włoch, czy o tym, jak ser wpadł do wrzątku i powstał nowy gatunek, bo przeszedł proces - później nazwany „mozzaturą”. Ale to nie temat na dziś.

O czym chcę dziś powiedzieć to o różnych rodzajach mozzarelli, na czele z klasyczną, czyli z mleka bawolego (mozzarella di bufala). I to ta właśnie otrzymała w 1996r oznaczenie DOP, które określa dokładnie recepturę i proces produkcji. Oryginalna mozzarella (czyli wspomniana di bufala) występuje tylko w kształcie „jaja”, robiona jest z mleka czarnych bawolic i pochodzi z regionu Kampania. Ta konkretna mozzarella objęta jest unijną chronioną nazwą pochodzenia - tak jak polskie oscypki, miód kurpiowski czy rogal świętomarciński - czyli może być produkowany tylko w określonym regionie i tylko zgodnie ze ściśle zdefiniowaną recepturą.


U nas w Polsce więcej krów, to i mozzarella fior di latte bardziej popularna. Bo przy okazji dużo tańsza, choć w smaku dla wielu - nie do rozróżnienia. Ale jest też ser caprino (z mleka koziego), czy nawet vegan mozzarella (z mleka sojowego). Przybierają różne kształty, bo oprócz klasycznego „jaja”, są też „paluszki”, „płaty”, warkoczyki, czy nawet zwierzątka, jako zachęta dla dzieci.