Torta all’Arancia - idealna na zimowe wieczory, ale oczywiście nie tylko!

Zaktualizowano: 26 lut 2020


Wiecie co pomarańcze mają wspólnego z odkryciem Ameryki przez Kolumba i konfliktem hiszpańsko-portugalskim o wpływy w Nowym Świecie? Nie wiecie? W takim razie zapraszamy do lektury!Krzysztof Kolumb był włoskim podróżnikiem, który przepłynął wielką wodę i dokonał wielkich odkryć, które przyniosły chwałę i bogactwo koronie hiszpańskiej. No właśnie, ale właściwie dlaczego nie włoskiej, skoro był Włochem?


W tamtym czasie Włochy były podzielone, zajęte wewnętrznymi walkami i niespecjalnie miały przestrzeń i apetyt na podboje za oceanem. Na południu mieliśmy Królestwo Neapolu, w środkowych Włoszech podzielone Państwo Kościelne, na północy Republikę Florencji, Królestwo Mediolanu i Republikę Wenecji… a do tego mnóstwo malutkich w większym lub mniejszym stopniu niezależnych księstw. Wszyscy ze wszystkimi walczyli, wszyscy wszystkich zdradzali, powszechne były zamachy stanu, morderstwa, zastraszenia itd. W takim klimacie naprawdę trudno wyobrazić sobie, aby na Półwyspie Apenińskim znalazły się finanse na wielkie odkrycia geograficzne.


Nie znaczy to jednak, że Włosi nie mieli swojego wpływu na to w jaki sposób wyglądały dalekie kolonie i kto nimi władał. No ale po kolei. Największy apetyt na ekspansję za oceanem miała Portugalia i Hiszpania. Oczywiste było, że jeśli się jakoś nie dogadają i nie podzielą odkrywanymi ziemiami dojdzie do wojny - nie tylko po drugiej stronie wielkiej wody, ale również w Europie. Tylko jak się dogadać przy tak rozbieżnych interesach obu stron? Rozwiązanie spor miały przynieść profesjonalnie zorganizowane i uczciwie przeprowadzone mediacje.


Oba kraje poprosiły o rozstrzygnięcie sporu świeżo upieczonego papieża - Aleksandra VI. Papież w swojej mądrości i nieomylności podjął absolutnie bezstronną decyzję, na którą w żadnym stopniu wpływu nie miały takie fakty jak to, że sam był z pochodzenia Hiszpanem i potrzebował hiszpańskiego poparcia, aby uzyskać wpływy w Królestwie Neapolu. Wpływu nie miało to absolutnie żadnego na rozstrzygnięcie zaproponowane przez następcę Świętego Piotra.


Papież spojrzał na rozłożoną przed nim mapę i narysował na niej pionową kreskę - tak mniej więcej na środku oceanu. Wszystko co znajdowało się na Zachód miało trafić pod wpływy Hiszpanii, a to co na wschód pod wpływy Portugalii. Ta jakże sprawiedliwa i mądra decyzja spowodowała, że Hiszpanii przypadły obie Ameryki… ale za to Portugalia mogła założyć kolonię na Wyspach Zielonego Przylądka. Tak się kiedyś podejmowało decyzje!


Właśnie dlatego to Hiszpanom, a nie Portugalczykom zawdzięczamy w Europie czekoladę, papryczki chilli i pomidory, a Ameryka zawdzięcza im pomarańcze, które Kolumb zabrał za ocean już podczas drugiej wyprawy, w 1483 roku.


My za to pomarańcze mamy dzisiaj w cieście - Torta all’Arancia!


Czego potrzeba?


 • 100g masła

 • 3 jajka

 • 300g mąki

 • 120g cukru

 • 200ml soku z pomarańczy

 • Skórka z 2 pomarańczy

 • 12g proszku do pieczenia

No i co dalej?


 1. Do miski wsypujemy przesianą mąkę, proszek do pieczenia, cukier i dodajemy pokrojone na kawałki masło (w temperaturze pokojowej)

 2. Miksujemy i w tym czasie dodajemy jajka i startą skórkę z pomarańczy

 3. Następnie wlewamy sok pomarańczowy i ciągle mieszamy.

 4. Przekładamy do foremki i wkładamy do pieca na ok. 30 minut (180°C)

 5. Wyciągamy z pieca, pozostawiamy do ostygnięcia i zajadamy bez opamiętania!