Tagliatelle agli asparagi (z dzikimi szparagami)

Istria - kilkudniowy rodzinny wypad na długi weekend majowy. Istria znana jest między innymi z dzikich szparagów, które można dostać w sezonie (kwiecień-maj) na lokalnych targowiskach. Cztery dni chodziłem po tych lokalnych targowiskach w różnych miasteczkach i za każdym razem, kiedy pytałem o dzikie szparagi, sprzedawcy pokazywali mi pusty kosz i mówili, żeby spróbować następnego dnia. Za każdym razem, kiedy widziałem taki pusty kosz, rosła moja determinacja. No i po czterech dniach się udało - trafiłem na piękne dzikie szparagi - bardzo cienkie i twarde.Pomysł na to jak je wykorzystać miałem w głowie już jakiś czas, więc zaraz po powrocie do domu zabrałem się za przygotowania. Miałem już świeży makaron, który czekał i czekał, aż w końcu się doczekał. Zdecydowanie do tego dania polecam tagliatelle - idealnie dopasowany! Wiedziałem, że będzie to kulinarna przygoda, ale takiego efektu się nie spodziewałem!!


Dzikim istryjskim szparagom mówimy zdecydowanie tak! Kulinarna Perwersja!!!


Co potrzeba (2 porcje)?

 • 300g makaronu tagliatelle

 • Pęczek szparagów (najlepiej dzikich szparagów... ale te nie są łatwo dostępne, więc mogą być też zwykłe zielone szparagi)

 • 2 ząbki czosnku

 • 2 szalotki

 • 30g stratego Parmigiano Reggiano


No i co dalej?

 1. Makaron gotujemy jak zwykle - zgodnie z instrukcją - na al dente

 2. Na oliwie z oliwek podsmażamy drobno pokrojony czosnek i szalotki. Przekładamy do miseczki... poczekają chwilę, aż reszta będzie gotowa

 3. Przygotowujemy szparagi. Odcinamy delikatne końcówki, a łodygi kroimy w drobną kosteczkę. Końcówki przekładamy do miseczki - też chwilę poczekają, aż reszta będzie gotowa

 4. Na patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek i wrzucamy do niej posiekane łodygi szparagów. Po 2-3 minutach dolewamy trochę wody z gotowania makaronu i gotujemy dalej aż zmiękną. W przypadku dzikich szparagów może to być nawet 15-20 minut (a w przypadku zwykłych zielonych wystarczy tylko kilka minut).

 5. Na 2-3 minuty przed końcem gotowania dodajemy odstawione przedtem delikatne końcówki szparagów, czosnek i szalotki.

 6. Na koniec dorzucamy ugotowany makaron i Parmigiano Reggiano. Wszystko mieszamy, przekładamy na talerze i...

 7. Zajadamy bez opamiętania! Powtarzam, bez opamiętania!!