4 zaskakując szparagowe ciekawostki z przymrużonym okiem!


Nie mogliście o nich wcześniej słyszeć, ponieważ ciekawostki te są tak naprawdę wnioskami z mojej własnej, wieloletniej, paranaukowej analizy, które zostały sformułowane po wykonaniu niezliczonych, skomplikowanych obliczeń matematycznych. Efekt nawet mnie zaskoczył!1. Polska ma potencjał, aby zostać światowym liderem w produkcji szparagów!


Szparagi stają się z roku na rok bardziej popularne na całym świecie i obserwowany jest wyraźny trend rosnący w ich globalnej konsumpcji. Ciągle można je jednak uznać za produkt niszowy, który wyraźnie przegrywa w rywalizacji z innymi, powszechnie dostępnymi warzywami. Jak bardzo? Gdyby w Polsce wszystkie pola, na których uprawiane są ziemniaki obsadzić szparagami, ich globalna produkcja wzrosłaby mniej więcej dwukrotnie, a nasz kraj stałby się największym ich producentem na świecie!


2. Szparagi w egipskiej piramidzie!


Gdyby całą roczną produkcję szparagów w jakiś sprytny sposób przywieźć do Egiptu i gdyby znalazł się ktoś na tyle cierpliwy, żeby poukładać je w Piramidzie Cheopsa, to wystarczyłoby ich, aby wypełnić ją po brzegi… prawie trzy razy! Swoją drogą w czasie, kiedy piramidy były budowane, szparagi zdobywały już popularność wokół Morza Śródziemnego, choć prawdopodobnie nie były one dostępne dla robotników pracujących przy tworzeniu tych monumentalnych grobowców.


3. Szparagi na najdłuższym polskim półwyspie!


Gdyby z kolei całą roczną produkcję szparagów przywieźć do Polski (albo gdyby zebrać polskie szparagi z pól, na których obecnie rosną ziemniaki), to wystarczyłoby ich aby przykryć nimi cały Półwysep Helski… ponad pięćdziesiąt razy!


4. Ze szparagiem na księżyc!


A gdyby tak ktoś podjął się zbudowania szparagowego mostu - układając je jeden za drugim? Przyjmując silne założenie, że taka konstrukcja byłaby odpowiednio solidna i trwała (i jeszcze kilka istotnych uproszczeń), powstałby most tak długi, że mógłby spokojnie połączyć Ziemię z Księżycem!


No i co - miałem rację? Na pewno nigdy wcześniej nie słyszeliście podobnych szparagowych ciekawostek! Na koniec dodam, parafrazując pewnego znanego XVII-wiecznego matematyka, że każde z tych czterech twierdzeń zostało w zadziwiający sposób udowodnione, ale brakuje mi tu miejsca, aby te dowody przytoczyć.


Ten matematyk zrobił kiedyś coś w rodzaju naukowego psikusa - zdefiniował pewne twierdzenie, które udało mu się udowodnić, ale swojego dowodu nikomu nie przedstawił i zabrał go ze sobą do grobu. Potem przez jakieś czterysta lat najbardziej znani naukowcy próbowali taki dowód przeprowadzić (wszyscy polegli) i udało się to dopiero kilka lat temu pewnemu Brytyjczykowi, który otrzymał za to nagrodę nagrodę Abela (czyli odpowiednik Nobla z matematyki).