Sałatka z arbuza, czerwonej cebuli, mięty i sera feta - obłędna na upalne dni!


Arbuz to dla Włochów owoc szczególny przez wzgląd na swoją kolorystykę, która odpowiada narodowym barwom tego kraju. Może się to wydawać nieistotne i dość naciągane, ale wbrew pozorom w sztuce kulinarnej Półwyspu Apenińskiego takie drobiazgi mają całkiem spore znaczenie i często nawiązuje się do nich w przypadku tradycyjnych włoskich dań. Zastanawialiście się na przykład kiedyś nad kolorystyką takich potraw jak Caprese czy Pizza Margherita?W małym miasteczku Villa Lagarina arbuzy miały pojawić się po raz pierwszy mniej więcej w 1920 r. Chwilę po zakończeniu I wojny światowej patriotyzm był bardzo silnie zakorzeniony w społeczeństwie i dlatego owoc w barwach odpowiadających tym, które znajdują się na fladze narodowej bardzo szybko zrobił prawdziwą furorę. Dość spontanicznie, cały ładunek arbuzów został od razu umieszczony w największej, wypełnionej wodą fontannie w mieście, co miało zapewnić im jak najdłuższe zachowanie świeżości.


W dzisiejszych czasach takie zabiegi nie są już konieczne, ale raz do roku, w okresie letnim tradycja ta jest kultywowana. Dzieje się tak w czasie trwającego trzy dni festiwalu arbuza, który organizowany jest w tym miasteczku już od wielu lat. W tym czasie można wziąć udział w dwóch konkursach - jedzenia arbuza na czas albo precyzyjnego zgadywania wagi tych owoców. Ponadto, jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, w ramach celebracji można też spróbować lokalnego jedzenia i wina, więc warto rozważyć zajrzenie tutaj podczas kolejnej wycieczki do Włoch.


Za to dla tych, którzy mają ochotę zrobić z arbuza coś pysznego i nietypowego, polecamy naszą dzisiejszą sałatkę z czerwoną cebulą, miętą i serem feta.


Czego potrzeba?

  • Pół arbuza

  • Ser feta

  • Garść listków świeżej mięty

  • Czerwona cebula

No i co dalej?

  1. Arbuza musimy najpierw porządnie schłodzić - najlepiej, żeby przeleżał w lodówce przynajmniej kilka godzin.

  2. Kroimy arbuza w średniej wielkości kosteczki i usuwamy w miarę możliwości wszystkie pestki (ten element całego procesu może okazać się najbardziej czasochłonny)

  3. Na arbuzie układamy pokrojony w kostkę ser feta, a następnie pokrojoną czerwoną cebulą

  4. Wszystko posypujemy listkami mięty i polewamy oliwą z oliwek

  5. Zajadamy bez opamiętania!