Pizza Quatro Formaggi oraz dziesięć przykazań prawdziwej pizzy neapolitańskiej


Pomimo że konserwatywni mieszkańcy Neapolu uznają tylko dwa rodzaje pizzy (Margheritę i Marinarę), to jednak zdecydowana większość przychylnie patrzy na bardziej urozmaicone kompozycje. Jest jednak kilka zasad, których powinno się bezwzględnie przestrzegać i zostały one sformułowane w postaci dekalogu przez stowarzyszenie, którego jedyną misją jest dbanie o włoskie dobro narodowe, jakim jest prawdziwa pizza neapolitańska (samo stowarzyszenie nosi nazwę Assocazione Verace Pizza Napoletana).Oto lista dziesięciu złotych zasad, które powinny zostać spełnione, aby końcowy produkt mógł być zgodnie z kulinarną tradycją określany mianem prawdziwej, neapolitańskiej pizzy.


1. Pizza

Pizza jest produktem rzemieślniczym i w związku z tym może ona być przygotowywana w trochę odmienny sposób w różnych pizzeriach.


2. Ciasto

Ciasto jest zrobione wyłącznie z wody, soli, drożdży oraz mąki i powinno dojrzewać przynajmniej przez osiem godzin.


3. Technika rozciągania ciasta

Placek utworzony z ciasta powinien być formowany ręcznie. Prawidłowa technika zapewnia, że powietrze przesuwane jest ze środka na zewnątrz w taki sposób, aby krawędzie pizzy stały się puszyste i kruche.


4. Dodatki

Dodatki w miarę możliwości powinny pochodzić z włoskiego regionu Kampania.

 • Obrane pomidory powinny zostać zmiażdżone ręcznie, ale w taki sposób, aby nie utworzyły jednorodnego, gęstego sosu i żeby ich fragmenty były ciągle wyczuwalne.

 • Dopuszczalne jest też pokrojenie świeżych pomidorów w plasterki.

 • Mozzarella di bufala lub fior di latte powinny być rozłożone na pizzy w miarę możliwości równomiernie. W przypadku wykorzystania mozzarella di bufala powinna ona być pokrojona w plasterki, za to jeśli zdecydujemy się użyć fior di latte, kroimy ją w paski.

 • Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie tartego sera mozzarella, to powinien on zostać rozłożony na pizzy okrężnym i równomiernym ruchem ręki.

 • Smak pizzy można dopełnić polewając ją oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia (należy to wówczas zrobić ruchem spiralnym)

 • Świeże liście bazylii układamy na pizzy w całości

Dopuszczalne jest przygotowanie innej pizzy niż klasyczne Margherita i Marinara, ale tylko pod warunkiem, że spełnione zostaną wszystkie inne zasady zdefiniowane przez Assocazione Verace Pizza Napoletana).


5. Wypiekanie

Pizza musi być wypiekana przez 60-90 sekund, bezpośrednio w piecu opalanym drewnem (bez użycia żadnych blach i form).


6. Jakość wypiekania

Pizza powinna być wypieczona w taki sposób, aby można było ją łatwo złożyć. Krawędzie powinny mieć wysokość 1-2 cm, powinny być w miarę równe i trochę nadmuchane, w kolorze złotym, z małą ilością pęcherzyków i spieczeń.


Podnosząc pizzę z jednej strony należy sprawdzić, czy ciasto pod spodem ma złocisty kolor i czy nie jest zbyt mocno spieczone.


7. Wygląd

Pizza powinna być okrągła i mieć średnicę nie przekraczającą 35 cm, brzegi powinny być lekko nadmuchane, za to środkowa część ciasta nie powinna być grubsza niż 4 mm.


8. Aromat

Pizza wyciągnięta z pieca powinna mieć:

 • Intensywny zapach pieczonego chleba

 • Delikatny kwasowy zapach pomidorów i mozzarelli

 • Owocowo-pikantny zapach pochodzący z oliwy i czosnku

 • Świeży, ziołowy aromat bazylii i oregano

9. Smak i harmonia

Pizza ma intensywny i zrównoważony smak pieczonego ciasta, połączony z delikatnie kwasowym aromatem pomidorów, delikatnie pikantną nutą sera mozzarella, świeżością bazylii oraz odrobiną goryczy pochodzącą z oliwy.


10. Wartości odżywcze

Pizza to danie będące symbolem diety śródziemnomorskiej. Wartość energetyczna pizzy przygotowanej z 250 g ciasta to 800 kcal w przypadku Margheritty i 550 kcal w przypadku Marinary.


A oto nasz przepis na pizzę quatro formaggi, możliwy do wykorzystania w warunkach domowych przez zwykłych zjadaczy chleba, ale niestety nie spełniający wszystkich wymagań określonych w przytoczonym dekalogu. W końcu życie to sztuka kompromisów!


Czego potrzeba?

Ciasto składniki na cztery pizze

 • 1/3 kostki świeżych drożdży

 • 1 kg mąki pszennej (typ minimum 300)

 • 600 ml wody

 • 1 łyżeczka cukru

 • Oliwa z oliwek (duży chlust)

Dodatki - składniki na jedną pizzę

 • Ok. 100 ml passaty pomidorowej

 • 1 płaska łyżeczka suszonego oregano (opcjonalnie)

 • 25 g sera mozzarella

 • 25g sera gorgonzola

 • 25g sera fontina

 • 25g sera tallegio

No i co dalej?

 1. Drożdże z łyżeczką cukru rozpuszczamy w kubku z ok. 200 ml ciepłej wody i odstawiamy na 10-15 minut - aż zacznie się pienić

 2. Do mąki dodajemy 2-3 szczypty soli i duży chlust oliwy z oliwek

 3. Łączymy mąkę z drożdżami, resztą wody i ugniatamy na kulkę - aż będzie miała jednolitą konsystencję i będzie sprężysta. Jeśli potrzeba dodajemy trochę wody lub trochę mąki

 4. Odstawiam kulkę na co najmniej 24h, żeby dojrzała (w lodówce). Czekamy te 24h

 5. Rozgrzewamy piekarnik na maksa - ile fabryka dała (zwykle będzie to 250°C, ale są też takie domowe piekarniki, gdzie maks to 300°C)

 6. Jeśli mamy kamień do pieczenia pizzy, piekarnik rozgrzewamy z kamieniem, tak żeby on też się dobrze rozgrzał. Najlepiej potrzymać go w gorącym piekarniku min. 40 minut zanim zaczniemy piec pizzę

 7. Wałkujemy ciasto na placki (choć tak naprawdę nie powinno się do tego używać wałka - jeśli ktoś potrafi, to placki rozgniatamy palcami lub robimy kręcąc ciasto na palcu)

 8. Na placki nakładamy passatę pomidorową wymieszaną z oregano i równomiernie nakładamy starte sery

 9. Ciasto wstawiamy do pieca na ok. 10 minut (jeśli pieczemy bez kamienia w temperaturze 250°C)

 10. Wyjmujemy pizzę z pieca i zajadamy bez opamiętania!