Na dwoje gnocchi babka wróżyła, czyli dwa proste dania w 20 minut!


A wiecie, że jest takie miejsce na Ziemi, gdzie trzeba jeść gnocchi przynajmniej raz w miesiącu? To miejsce wcale nie znajduje się na południu Europy, a ten dzień kiedy należy sięgnąć po prosty włoski rarytas jest dość ściśle określony. No to jak - jesteście ciekawi?Według legendy, bardzo dawno temu, we Włoszech, żył pewien młody doktor o imieniu Pantaleon. Podróżował on sobie po Półwyspie Apenińskim i co jakiś czas dokonywał takich rzeczy, które przez współczesnych ludzi uznawane były za cuda. Pewnego razu, podczas jednej ze swoich pielgrzymek zabrakło mu jedzenia i zwrócił się o pomoc do biednej rodziny, którą przypadkiem spotkał na swoim szlaku. Niespecjalnie im się w życiu wiodło i sami często nie wiedzieli co do garnka włożyć, ale nie wahając się zbyt długo pomogli strudzonemu nieznajomemu, a ten w ramach podziękowań przepowiedział im, że niebawem staną się bardzo bogaci. Jego przepowiednia się spełniła, a Pantaleon niedługo potem został kanonizowany - miało to nastąpić to 29 dnia miesiąca.


Aby upamiętnić ten fakt, każdego 29 dnia miesiąca mieszkańcy Argentyny obowiązkowo jedzą gnocchi! Coś tu nie pasuje w tej legendzie? Jest też bardziej prozaiczna wersja, która do mnie jakoś bardziej przemawia. Według niej biedni imigranci z Włoch mieli pod koniec każdego miesiąca dojadać gnocchi jako potrawę, która jest dość pożywna, a jednak nie wymaga zbyt dużych środków finansowych, aby ją przygotować. Powtarzało się to co miesiąc i stało się ostatecznie narodową tradycją.


Teraz, zgodnie z przesądem, Argentyńczycy nie tylko jedzą gnocchi każdego 29 dnia miesiąca, ale dodatkowo pod swoim talerzem umieszczają banknot. Potem należny przez kilka dni nosić ten banknot w kieszeni i tylko czekać na nadzwyczajny zastrzyk gotówki. Ci, którzy chcą jeszcze bardziej pomóc swojem szczęściu, powinni dodatkowo przeznaczyć ten banknot na cele charytatywne - przy czym im większy nominał banknotu, tym bardziej Fortuna powinna okazać się łaskawa.


To co - wiecie już co zjecie 29 dnia bieżącego miesiąca? Podsuwamy dwie propozycje, które można przygotować łącznie w dwadzieścia minut.


Czego p‍otrzeba?

 • 500g gnocchi

 • Szalotka - jedna większa lub dwie mniejsze

 • Ząbek czosnku 250 ml passaty pomidorowej

 • 4 łyżki sera mascarpone

 • Pół cukinii

 • Czerwona papryka

 • Gałązka świeżego tymianku

 • Kilka listków świeże bazylii

 • Garść startego sera mozzarella

 • Garść startego Parmigiano Reggiano

No i co dalej?

 1. Jak zwykle - najpierw na oliwie podsmażamy szalotkę i czosnek

 2. Dodajemy do tego passatę pomidorową i serek mascarpone

 3. Mieszamy i przez jakiś czas gotujemy wszystko razem

 4. W tym czasie na drugiej patelni, przez około 10 minut, podsmażamy pokrojoną w kosteczkę cukinię i paprykę

 5. Również w tym samym czasie (jeśli rąk starczy) gotujemy gnocchi

 6. Teraz wszystko razem mieszamy no i przechodzimy do ostatniego kroku

 7. Opcja pierwsza - posypujemy Parmigiano Reggiano i bazylią, zajadamy bez opamiętania!

 8. Opcja druga - posypujemy startym serem mozzarella, zapiekamy (10-15 minut, 200°C) i posypujemy świeżym tymiankiem, zajadamy bez opamiętania!