Zapiekany ser feta (feta sto fourno) - danie proste a przy tym całkiem efektowne

Zaktualizowano: 24 mar 2019


Czy lepszymi kucharzami są mężczyźni, czy kobiety? Powszechnie mówi się, że więcej jest gotujących kobiet niż gotujących mężczyzn, ale że to mężczyźni są najlepszymi szefami kuchni. Kucharze kucharzami, a jak myślicie - czy lepszymi papieżami były kobiety, czy mężczyźni? Głupie pytanie? Nie do końca - mamy dzisiaj krótką opowieść o pewnej kobiecie, która chciała zostać papieżem i której ten cel udało się zrealizować.Było to trochę ponad 1000 lat temu, a wspomnianą kobietą była pewna Angielka o imieniu Joanna. Życie miała ciekawe, choć trudne, bo przez większość czasu musiała udawać kogoś kim nie była. Musiała wyglądać jak mężczyzna, zachowywać się jak mężczyzna i być postrzegana jako mężczyzna. To był warunek konieczny dla odbycia studiów w Grecji, a później również (a pewnie nawet jeszcze bardziej) dla uzyskania nominacji kardynalskiej. Ostatecznie jej się udało - i osiągnęła nawet więcej niż pierwotnie planowała - została koronowana na głowę Kościoła Katolickiego.


Papieżyca Joanna pełniła funkcję głowy Kościoła przez trochę ponad 2 lata - oczywiście nie jako Joanna, tylko jako Jan VIII. Dopięła swego, zrealizowała swój cel, który wydawał się właściwie nierealny do zrealizowania, ale jednak ta przygoda najlepiej się dla niej nie zakończyła. Podczas jednej z procesji, wsiadając na konia, miała ona urodzić dziecko. Niestety Joanna tego porodu nie przeżyła, a jej ciało zostało potem dość mocno zmasakrowane przez ludzi, którzy poczuli się przez nią oszukani. Według legendy wydarzenie to miało miejsce w Rzymie - przy Via Sacra.


Czy historia Joanny jest prawdziwa? Tak na pewno, to nie wiadomo. Nie figuruje ona wprawdzie na oficjalnej liście papieży… no ale umówmy się - dziwne byłoby, gdyby było inaczej. Wiadomo za to, że od pewnego momentu procesje papieskie zaczęły oficjalnie omijać Via Sacra, a każdy papież musiał przejść formalny proces badania płci. Badanie takie miało odbywać się w ramach uroczystości koronacyjnej. Przed włożeniem na głowę tiary, każdy papież miał siadać na specjalnym krześle, które w siedzeniu miało otwór. Potem specjalnie wybrana osoba (zaufania publicznego) zaglądała pod krzesło i oficjalnie potwierdzała, że papież ma między nogami to co mieć powinien. Wychodzi na to, że sporo ta Joanna namieszała w historii i tradycjach Kościoła.


Wracając jeszcze na koniec do kucharzy - nawet jeśli ktoś ma dwie lewe ręce w kuchni, to raz na jakiś czas i tak musi coś ugotować. W takich sytuacjach feta sto fourno może okazać się idealnym rozwiązaniem - bo jest trywialnie prosta w przygotowaniu, a przy tym całkiem efektowna. Zapraszamy na grecki, zapiekany ser feta!


Czego potrzeba?

  • Grecki ser feta (tak jakby mógł nie być grecki 😂, ale ważne żeby to była prawdziwa feta, a nie ser grecki typu feta)

  • Pomidor

  • Kapary

  • Suszone zioła (dowolnie)

  • Oliwa z oliwek

No i co dalej?

Uwaga, uwaga! Skupcie się, żeby nic nie pomylić!

  1. Na kawałku sera feta kładziemy plasterek pomidora, na tym kapary i jakieś suszone zioła.

  2. Polewamy oliwą z oliwek i wrzucamy do pieca w - całość zawiniętą w folię aluminiową lub papier do pieczenia (140°C, około 20-30 minut).

  3. Już - gotowe - wyciągamy z pieca (i pilnujemy, żeby nikt nie zjadł naszej porcji)

  4. Zajadamy bez opamiętania!

W wersji dla bardziej zaawansowanych można jeszcze dołożyłem pesto bazyliowe, a kaparami można alternatywnie posypać dopiero po wyciągnięciu fety z pieca... Swoją drogą, kombinować można oczywiście na wiele sposobów - np. zamiast pomidorów użyć papryki. Mówię Wam - szaleństwo!