Choriatiki, czyli jedyna prawdziwa sałatka grecka - pięć żelaznych zasad!

Sałatkę grecką można zamówić w wielu restauracjach na całym świecie, ale niestety przeważnie nie ma ona wiele wspólnego z tą prawdziwą, której wspomnienie wiele osób przywozi z wakacyjnych wypraw. Jakie są najczęściej popełniane błędy w przygotowaniu choriatiki? Pięć najważniejszych zasad, które często nie są przestrzegane opisujemy poniżej. 1. W sałatce greckiej nie ma miejsca na sałatę. Nie ma jej tam i tyle!

 2. Sałata nie jest wymieszana przed podaniem, a ser feta nie jest pokrojony na kawałki, ale umieszczony w całości na wierzchu.

 3. Pomidory i ogórki pokrojone są w dość spore kawałki. Sałatka grecka jest co do zasady potrawą bardzo prostą i przygotowywana jest na szybko, więc nie ma tu raczej miejsca na drobną i równą kosteczkę.

 4. Oliwki wrzucane są do sałatki w całości, a nie pokrojone w plasterki

 5. Do choriatiki nie dodajemy żadnego dressingu - składniki polewamy najczęściej tylko oliwą z oliwek, choć niektórzy dodają też octu winnego.

Czego potrzeba (2 porcje)?

 • 3 pomidory

 • Pół czerwonej cebuli

 • 1 zielony ogórek

 • Garść oliwek

 • Dwa plastry sera feta

 • Suszone oregano

No i co dalej?

 1. Na talerzu dla każdej osoby układamy kolejno pokrojone w dość spore kawałki pomidory, ogórek pokrojony w dość grube plasterki i czerwoną cebulę.

 2. Dorzucamy oliwki, polewamy oliwą z oliwek i posypujemy oregano

 3. Na wierzchu umieszczamy plaster sera feta, ponownie polewamy oliwą i posypujemy oregano

 4. Zajadamy bez opamiętania!